TJ Jiskra Kyjov, z.s.

Dobrovolné sdružením sportovních, tělovýchovných a turistických oddílů s celostátní působností a se zaměřením na kyjovský region

FAQ

Vážení rodiče, zde najdete formou otázek nebo témat řadu důležitých informací o zapojení vašich dětí do basketbalového života. Otázky jsou rozděleny do dvou oblastí podle toho, zda jde o nováčky nebo již zkušenější hráče.

Začínající děti

Zkušenější basketáci

Proč hrát basketbal v Kyjově?
Hrát basketbal je zajímavý způsob trávení volného času pro všechny děti, a to nejen díky kyjovské bohaté basketbalové historii a vybudovanému zázemí. Pro rodiče to znamená časovou i finanční "investici" do svých dětí, která se však bohatě "vyplatí". Pro děti samotné to také znamená, kromě zábavy a učení prosadit se v týmu, také kamarádství na celý život a v dospělém věku má příslušnost ke klubu také nemalý sociální a společenský význam. Kyjovský basketbalový oddíl má v současné době svůj záměr a cíle, které vycházejí z velikosti regionu, typu škol, zázemí a možnosti využívat další tělocvičny ve školách. Naše činnost se soustřeďuje především na výchovu šikovných hráček a hráčů od nejmladších složek s ohledem na jejich individuální schopnosti a s důrazem na zábavnou formu. Pokud se tyto záměry daří, věříme, že přinesou také spokojenost dětí a vítězství v zápasech.

Co se moje dítě při hře učí?
Děti se sportem učí řadu vlastností, které ve svém životě určitě využijí. Kromě fyzické kondice (důležité pro zdraví) získávají řadu pohybových i mentálních dovedeností jako rychlou reakci na neočekávanou situaci či správné rozhodování ve vypjatých momentech. Pro jejich sociální začlenění do společnosti je sport ten nejlepší způsob, jejich kamarádství ze sportu, oproti škole, zůstává těsnější a na mnohem delší dobu. Děti postupně sami zjistí přínos sportu, snadno se identifikují s uznávanou dovedností (poptávanou například školou) či úspěšným týmem a přirozeně svoji aktivitu míří tímto směrem. Prakticky nemají problém s motivací (později důležitou pro jejich profesi), protože jsou trénované na situace, kdy musí překonávat fyzickou i psychickou zátěž. Své pozdější životní situace "berou sportovně", což znamená správné posouzení výhry i prohry. Výhra učí uvědomit si její cenu a uznat kvality soupeře, prohra znamená potřebu trénovat více a lépe než dříve.

Kdy začít s basketbalem?
Ideální věk pro začínající děti je 8 až 11 let. Děti se nejprve učí basketbalové dovednosti hravou formou, v tomto věku o fyzickou vyspělost nejde. Kolem věku 15 let dochází k jistému zlomu, kdy se děti začínají věnovat basketbalu a svému týmu naplno.

Je možné začít v pozdějším věku?
Pokud začne dítě hrát basketbal později (mezi 15 - 17 rokem), šance být úspěšný existuje (známé příklady jsou jak u nás, tak v zahraničí), ovšem bude to mít těžší. Platí, že čím pozdější začátek, tím menší je šance se výkonnostně prosadit v týmu a také do týmu zapadnout. Pozdější začátek znamená nutnost rychlého dorovnání výkonnosti, a to vyžaduje větší úsilí i potřebný talent. Velkou výhodu mají samozřejmě ty děti, které nějaký sport již dělaly a jejich hendikep není tak velký.

Vybavení začínajících dětí na tréninky
Vybavení na tréninky pro nejmenší je podobné jako do školního tělocviku. Důležitá je sportovní obuv, tam především dbejte na to, aby se boty neklouzaly. Na zápasy už velmi doporučujeme specializované basketbalové kotníkové! boty. Protože se nabídky prodejců neustále mění, občas je potřeba trochu pátrat a také dát na doporučení spoluhráčů. Nejbližší specializované basketbalové obchody jsou v Brně.
Doporučujeme, aby si začínající děti pořídili svůj vlastní balón (velikost 5, cca 250-500 Kč). Všichni hráči si pravidelně berou na trénink nebo zápas svoje nápoje.

Kdy, kde a jak často se trénuje?
Trénuje se během školního roku ve všední dny po 14té hodině (začínají nejmladší složky) až do večerních hodin. Mimořádně si organizují trenéři některé tréninky o svátcích či víkendech, ale jde vždy o výjimky kvůli přípravě na blížící se klíčová utkáním či republikové přebory.
Hlavním místem pro tréninky (i zápasy) je basketbalová hala na kyjovském stadionu, z kapacitních důvodů však musíme využívat další tělocvičny na gymnáziu nebo základních školách.

Od jakého věku začínají hrát děti soutěžní zápasy a v jakých termínech?
Nejmladší složky začínají hrát zápasy kolem devátého roku věku v oblastním přeboru (OP). Kyjovskými soupeři bývají nejčastěji týmy z Brna a okolí. Hrávají se zápasy zpravidla v sobotu v různých periodách od října do března. Od čtrnáctého roku se organizují žákovské ligy s regionální (obvykle západ a východ republiky) nebo celostátní působností. Tyto zápasy se hrávají v sobotu a neděli s přespáním, kvůli větším vzdálenostem od Kyjova.

Můžu jako rodič nějak pomoci celému týmu?
Ano, můžete a hodně. Tým se bez vaší pomoci neobejde, ať je to doprava na zápasy (nejčastější podpora), shánění sponzorů pro tým, pomoc při organizaci turnajů, zajištění dresů nebo fandění na zápasech. Pokud vytvoříte s dalšími rodiči "fanklub", který si vzájemně pomáhá a podporuje dění v týmu, je to nejlepší cesta, jak si užít dětí a také jejich úspěchů. Můžete také velmi pomoci udržovat pořádek a čistou palubovku v hale kontrolou svých dětí nebo jejich spoluhráčů. V basketbalové hale, která nedovoluje oddělit hlediště od blízkosti hrací plochy, je velká frekvence tréninků i zápasů a zejména během zimy a deštivého počasí je používání čisté obuvi a návleků velmi důležité. Čistou podlahu nejvíce ocenění všichni hrající, klouzání po zaprášené a špinavé podlaze omezuje samotné basketbalové dovednosti, nemluvě o snížení životnosti podlahy. Vždy prosím používejte v hale návleky!

Co očekávají rodiče od trenérů?
Rodiče těch nejmenších nejvíce očekávají zapojení dětí do hry a zařazení do týmu odpovídajícímu dovednostem dítěte. Pokud dítě projeví zájem o sport po delší dobu, rodiče především ocení užitečné trávení volného času a učení se dovednostem, které škola nenabízí. Pro rodiče je důležité sladit rodinný, školní a sportovní život, proto očekávají jasné informace o plánech všech sportovních aktivit co nejvíce předem.

Co očekává trenér od rodičů?
Trenéři nejvíce ocení podporu rodičů při organizaci tréninků, zápasů, turnajů nebo soustředění. Podpora v hledišti je také velmi důležitá hlavně pro děti, protože se upevňuje tým nejen na hřišti. Je důležité také zmínit to, co trenéři určitě nevítají, a to je jakékoliv zasahování rodičů do zápasů (i když je to dost těžké především pro rodiče bývalé basketbalisty). Silná citová vazba na vlastní děti často přehluší objektivní pohled bez vypjaté atmosféry. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o správných činnostech trenéra, snažte se nejprve získat názory jiných nezávislých pozorovatelů (rodičů nebo trenérů), až pak řešte vše s trenérem. Určitě ale nenechávejte v případě nespokojenosti situaci dlouhodobě bez odezvy, to nepomůže žádné straně.

Proč trenér chce, aby se moje dítě zabývalo jenom basketbalem a žádným jiným sportem?
Trenéři obecně neradi vidí, pokud se jejich svěřenci věnují dalším sportům. Důvodů je více, je to obava ze zbytečného zranění, obava z neúčasti na zápasech a tím nedostatek hráčů, zaostávání v dovednostech po absenci tréninků. Pohled trenérů je tedy velmi logický a přirozený, nemá smysl se na ně zlobit za to, že "hájí své zájmy". Jak se s tím vypořádat? Pokud má vaše dítě zájem, nechte je zkusit více sportů, zvláště v nejnižším věku je pestrost sportů žádoucí. Dítě může například dělat tři sporty najednou tak, že chodí na každý sport jednou týdně. Vždy platí, že dovednosti z jednoho sportu uplatní v těch dalších, takže se nic špatného neděje. Každé dítě si svůj oblíbený sport nakonec vybere a skončí u něj. Je však velmi důležité, aby jste se s trenérem dohodli na režimu, tzn. které tréninky bude pravidelně navštěvovat a jestli a kdy bude jezdit na zápasy podle rozpisu.

Pokud moje dítě nejede na zápas, nic se neděje, nahradí jej přece ostatní.
Jde o známý rodičovský mýtus, který vychází z domněnky, že dětí je dost a není potřeba řešit účast na zápasech, respektive je plno jiných důležitějších věcí.
1) Je důležité si uvědomit, že více podobně smýšlejících rodičů způsobí značné problémy při organizaci zápasů.
2) Situace může dojít až do stavu, kdy se musí rušit zápasy, což je nejhorší situace pro všechny: klub platí penále, soupeři nechtějí akceptovat náhradní termíny, hraje se v nevhodných termínech v týdnu, v neděli odpoledne apod.

Co s tím?
Je jasné, že všechny děti mají řadu jiných činností nejen v rámci rodiny a sladit rodinné a sportovní aktivity nebývá úplně snadné. Abychom předešli problémům, snažte se:
a) Dlouhodobě plánovat své aktivity tak, aby jste pokryli maximum zápasů. Rozpisy zápasů jsou dopředu známě na celou sezónu, pátrejte po nich.
b) Dát trenérovi vědět co nejdříve předem kterých zápasů se dítě nezúčastní. Nejhorší zpráva pro trenéra je dozvědět se o neúčasti pár dnů nebo dokonce hodin předem.
Je přirozené, že trenér vyžaduje účast hráčů na zápasech, proto je velmi důležitá jasná dohoda na účasti na zápasech a její dodržení. Takto s tím trenér umí pracovat a minimalizovat potíže celého týmu.

Zdravotní prohlídka před začátkem sezóny
Před zahájením sezóny je každý hráč/hráčka povinen předložit potvrzení lékaře o zdravotním stavu hráče. Potvrzení prosím předejte trenérovi nebo přímo do kanceláře TJ.

Pro všechny ligové hráče/hráčky velmi doporučujeme absolvovat rozsáhlejší sportovní prohlídku, která není povinná, ale řekne mnohem více o připravenosti sportovce na větší zátěž. Sportovní prohlídka je placená (okolo 500 Kč) a klub přispívá 200 Kč (oproti dokladu o zaplacení v kanceláři Jiskry).

Sportovní prohlídku si můžete domluvit individuálně už v měsíci srpnu u MUDr. J.Hlaváčové v Brně.
Kontaktní údaje jsou:
- adresa Brno, Nerudova 321/7
- ordinační hodiny Út a St 13-18, Čt 8-12
- objednávky termínů na tel.č. 607 258 714 mezi 7-18

Bolesti kloubů během puberty
Nejčastěji ve věku 12-14 let se u dětí objevují bolesti kloubů (většinou kolena a kotníky), které nemají zjevnou příčinu. Děti si na bolest stěžují, ale většinou nedokáží úplně přesně popsat místo bolesti nebo za jaké situace je bolest největší. Především je potřeba vycházet z toho, že se v tomto věku nejedná o nic neobvyklého, jde o přirozený důsledek rychlého růstu. Situaci nepřeceňujte ani nepodceňujte. Zkušení trenéři si s takovou situací umí dobře poradit a citlivě reagují (většinou úlevou v cvičení) na momentální situaci. Konzultujte vše s trenérem a nenechejte se zviklat svými dětmi k častějším omluvám z tréninků. Vždy v takových případech platí, že rozhodovat o účasti ti neúčasti na tréninku má rodič, nikoliv dítě!

Je moje dítě přetěžované?
Každé dítě je jiné díky rozdílné fyzické i psychické vyspělosti. Proto děti snáší stejnou zátěž rozdílně a je potřeba přistupovat k možným příznakům přetížení velmi individuálně. Pokud si dítě na únavu stěžuje vícekrát, vše nejprve konzultujte s trenérem, samozřejmě prohlídka a doporučení od doktora je žádoucí.

Proč se vymýšlí tak nesmyslné termíny zápasů?
Věřte, že organizovat soutěže na celostátní či krajské úrovni není snadné a zkušení administrátoři soutěží volí co nejlepší termíny podle možností a návazností na další soutěže. Nemá smysl s tím bojovat, nezbývá, než se přizpůsobit.

Proč moje dítě stále jen sedí na střídačce nebo hraje málo?
Důvodů může být více. Dítě je mladší než spoluhráči, nechodí tolik na tréninky, nedosahuje výkonnost potřebnou pro danou soutěž, v klíčových zápasech nemá takovou důvěru trenéra. Rozhodně nehledejte důvod v tom, že by vaše dítě bylo méně "oblíbené", než ostatní. Trenéři se takto normálně nechovají a snaží se, pokud to jde, zapojit do hry co nejvíce dětí. U nejmladších týmů to platí dvojnásobně. Snažte se na situaci dívat nezaujatě a hledat důvody objektivně. Nemá smysl dělat velké závěry z jednoho nebo pár zápasů. Pokud však takový stav pozorujete dlouhodobě, zeptejte se trenéra na důvody a až pak případně zvažte jiný sport nebo aktivitu pro vaše dítě.

Moje dítě najednou nechce jít na trénink nebo na zápas, co s tím?
Je důležité zjistit příčinu, která může být velmi různorodá. Dítě se nepohodlo s kamarády, minulý trénink byl nudný, trenér nepustil dítě do zápasu, něco bolí nebo má dítě zrovna náladu si jen tak hrát. Takovou situaci nepřeceňujte ani nepodceňujte. Ať je příčina jakákoliv, dítě by samo o sobě nemělo rozhodovat o své neúčasti na tréninku, vždy musí mít konečné slovo rodič. Při častém odmítání účastnit se tréninků či zápasů se snažte promluvit s trenérem a zjistit důvody.

Trestání zákazem basketbalu.
Před tím, než se rozhodnete svého potomka potrestat zákazem chodit na tréninky nebo zápasy, zkuste se chvíli v klidu zamyslet nad účinkem takového zákazu. Jde o upření činnosti, která vaše dítě baví a motivuje. Zvažte, zda není k dispozici jiný, třeba i účinnější a prospěšnější trest. Vycházejme z toho, že nežádoucí chování dětí je pravděpodobně důsledkem nudy neboli velkého množstvím nevyužitého, tedy ztraceného času. Platí, že zaneprázdněné dítě jednoduše nemá čas na "lumpárny". Zákazem tréninků nebo zápasů obvykle vytváříte jen další možnost ztraceného času a zbytečnou příležitost k nežádoucím činnostem. Podobně to platí se špatným prospěchem, kdy je třeba porovnat kvalitu nuceného učení vůči produktivně využitému času. Proto zkuste spojit svůj trest s prospěšnou aktivitou jakou je pomoc v domácnosti, více učení atd., která vyplní čas a zároveň něco užitečného dítěti přinese.

Co dělat, když má zájem jiný klub?
Pokud o Vaše dítě projeví zájem jiný klub hrající vyšší soutěž, znamená to, že máte doma talentované dítě. Nejčastěji se to stává v době končících žákovských kategorií (kolem věku 15 let), kdy se také vybírá střední škola. Především zachovejte chladnou hlavu, zjistěte si maximum informací a vše v klidu zvažte. V každém případě by o tomto zájmu měl vědět nejdříve trenér, který vám doporučí správný postup a vysvětlí souvislosti. Změna klubu by měla probíhat postupně, protože pro zdárný přechod je potřeba sladit a zvládnout více věcí. Kromě úspěšného zařazení do nového týmu je především potřeba zvládnout změnu školy (pokud je to nutné) a cestování na tréninky a zápasy. Pozor na výběr školy, velké kluby zajistí přestup do "své" nové školy, ověřte si však její kvalitu. Vždy mějte na paměti, že se přechod do jiného klubu nemusí podařit (statistiky jsou neúprosné) jak hráčsky, tak kvůli škole nebo změně způsobu života. Rozhodně kroťte své rodičovské ambice, ta hlavní motivace a úspěch "mise" zůstane na vašem dítěti. Určitě nevsázejte všechno na jednoho koně (tzn. jen na sport), změna by neměla mít zásadní vliv na úroveň vzdělání vašeho dítěte.

Je moje dítě pojištěné na úraz?
Ano, všichni členové basketbalového oddílu (jsou zároveň členy ČOV - Český olympijský výbor) mají automaticky sjednáno úrazové pojištění díky společné pojistné smlouvě. Informace o pojistné smlouvě, jaké kroky udělat v případě uplatnění pojistky a další informace najdete zde. Protože finanční plnění pojistky není nijak závratné (cca čtvrtina až třetina standardního úrazového pojištění), doporučujeme navíc uzavřít vlastní pojistku.

Novinky

ROZVRH TRÉNINKŮ V HALE 2024/25

Pondělí 14:30-15:45 15:45-17:00 17:00-18:15 18:15-19:30 19:30-20:45 20:45-22:00 
H U10 K U10 MIX U11 K U14/U15 H U17  Muži
Úterý 15:00-16:30 16:30-17:45 17:45-19:00 19:00-20:30 20:30-21:45
K U13 H U14 K U15 K U17 Ženy
Středa 14:45-16:00 16:00-17:15 17:15-18:30 18:30-20:00 20:00-21:30
K U10/U11 H U10 K U15 H U17 Muži  
Čtvrtek 15:00-16:15 16:15-17:45 17:45-19:00 19:00-20:30 20:30-21:45
K U13 H U13 H U14 K U17 Muži 
Pátek 14:30-15:45 15:45-17:00 17:00-18:15 18:15-19:30 19:30-20:45  20:45-22:00
H U14 H U17 K U15 Ženy K U17 Muži

ROZVRH MIMO HALU

Pondělí 14:30-16:00

Gymnázium
16:00-17:30

17:30-19:00 19:00-20:30 20:30-22:00  
U12/U13  
Úterý 14:00-15:30 ZŠ Újezd
15:30-17:00
17:00-18:30 18:30-20:00 20:00-21:30
MIX U10 H U13  
Středa 14:00-15:00 ZŠ Újezd
15:00-16:15
16:15-18:15 18:15-19:45 19:45-21:15
U9 Sportík  
Čtvrtek 14:30-16:00

ZŠ Újezd
16:00-17:25

17:30-18:15 18:15-19:45 19:45-21:15
  H U10
Pátek
14:00-15:30 ZŠ Újezd
15:30-17:00
MIX U11